Şahin Kaygun

1951 yılında Adana’da doğdu. 7 Aralık 1992’de İstanbul’da öldü. İstanbul Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda fotoğraf ağırlıklı grafik eğitimi gördü.
Fotoğraf Sanatçıları Derneği (FOTOS)’nin kurucuları arasında yer aldı ve başkanlığını yaptı.

Çeşitli gazete ve dergilerde çıkan yazılarıyla da fotoğraf sanatının yaygınlaşmasına önemli katkılarda bulundu.

Kaygun, özellikle renkli ve siyah/beyaz grafik anlatımlı çalışmaları, sanatçı portreleri ve belgesel sokak fotoğraflarıyla tanındı.

Ancak 1980’li yılların sonunda yaptığı “Polaroid” fotoğrafları ve 1990’lı yılların hemen başında gerçekleştirdiği “Eski Zaman Denizlerinde” adlı “foto-pentür” çalışmalarıyla fotoğraf çevrelerinde şaşkınlık yarattı ve bir süre tartışıldı.
Türkiye’de ki ilk polaroid fotoğraf sergisini açan sanatçının bu yapıtlarından bazıları Uluslararası Polaroid Koleksiyonu’na alındı.

Araştırmacı, atılımcı tavrının yanısıra, kurallara bağlı kalmayı sevmeyen, bu nedenle alışılmışın dışında çalışmalar yapan Kaygun fantastik ögeleri grafik anlatımlarla desteklediği dışavurumcu yapıtlarıyla tanınıyor.

Fotoğraf dışında sinemayla da ilgilenen sanatçı, yönetmen olarak iki filme imza atmıştır. Afife Jale (1987) ve Dolunay (1988). Dolunay, başta Cannes olmak üzere birçok uluslararası film şenliğinde gösterilmiştir.

Sanatçı 7 Aralık 1992 tarihinde vefat etmiştir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.